چگونه بیلیارد بازی کنیم - قوانین - تسلط بر ضربه - استراتژی

چگونه بیلیارد بازی کنیم - قوانین - تسلط بر ضربه - استراتژی

در ادامه آموزش های کاربردی بیلیارد این مطلب شامل سه بخش می‌باشد: تسلط بر قوانین، تسلط بر چوب بیلیارد و آزمایش نحوه ایستادن شما با استراتژی و تغییرات بازی. در واقع در این مطلب به زبان ساده یاد می‌گیرید که چطور بیلیارد بازی کنید.

مقدمه

بازی‌های بیلیارد به دو دسته تقسیم می‌شوند: بیلیارد کارام (carom) که در یک میز بدون حفره بازی می‌شود و هدف آن برخورد کیو بال (توپ سفید که به‌وسیله چوب به آن ضربه می‌زنند) به توپ‌های دیگر و یا کناره‌های میز (باند) است. بیلیارد پاکت (جیب دار) که بر روی یک میز حفره دار بازی می‌شود و هدف آن ضربه زدن به توپ‌های رنگی توسط کیو بال (توپ نشانه شناخته شده در بازی پول) و انداختن آن‌ها در سبد (حفره‌های میز) می‌باشد. اگر شما هم به دنبال یادگرفتن بازی پول هستید.

حتما بخوانید! ۲۱ نکته بسیارمهم درباره بازی بیلیارد (آموزش تصویری)

سایت wikiHow یک مقاله بسیار عالی درباره نحوه بازی پول در بیلیارد ارائه کرده است. ما در اینجا، اصول اولیه بیلیارد کاروم و تغییرات آن به‌اضافه تجهیزات و قوانین مورد نیاز این بازی را پوشش خواهیم داد. بیلیارد کاروم، مهارتی است فکورانه که اغلب ترکیب کردن زوایا و ترفندهای ضربه زدن را شامل می‌شود. اگر شما از قبل بازی پول (Pool) را بلد هستید، اکنون کاروم قدم بعدی شما خواهد بود!

بخش ۱– تسلط بر قوانین

Image titled Play Billiards Step 1

انتخاب یک میز بیلیارد و یک همبازی

بیلیارد کاروم، از هر نوعی که باشد به دو نفر برای بازی کردن نیاز دارد. البته این بازی را با یک شخص سوم هم می‌توان انجام داد ولی استاندارد بازی کاروم، بازی با دو نفر است. شما به یک میز استاندارد بیلیارد نیاز دارید. میزهای بدون حفره (پاکت) به ابعاد ۴ فوت (۲/۱ متر) در ۸ فوت (۴/۲ متر)، ۴ و یک دوم فوت (۴/۱ متر) در ۹ فوت (۵/۱ متر) در ۱۰ فوت (۳ متر)، یا ۶ فوت (۸/۱ متر) در ۱۲ فوت (۷/۳ متر).

این مسئله بدون جیب بودن بسیار بااهمیت است. شما می‌توانید بر روی یک میز پول (بیلیارد جیب دار) بازی کنید، اما خیلی زود حفره‌ها بر سر راه شما قرار خواهند گرفت و می‌توانند بازی شما را به‌طور بالقوه خراب کنند. در اینجا هر آنچه که باید بدانید (و هر آنچه که ممکن است ندانید) هنگام آمدن به سر میز بیلیارد گفته شده است:

 • این میز بازی برای استفاده شماست! اگر شما وضعیت هندسی خود را بدانید، می‌توانید از آن برای شلیک به هدف استفاده کنید. ما این موضوع را در قسمت بعدی (استراتژی) پوشش خواهیم داد.
 • کناره میز که از آنجا اولین بازیکن ضربه آغاز بازی را میزند ریل کوتاه یا نوک ریل گفته می‌شود. طرف مقابل ریل، فوت ریل یا پای ریل است و ریل‌های بلندتر، ریل‌های جانبی نامیده می‌شوند.
 • ناحیه عقب میز که از آنجا ضربه می‌زنید، یعنی پشت خط آغاز، کیتچن (آشپزخانه) گفته می‌شود.
 • طرفداران بازی بیلیارد بر روی میزهای گرم بازی می‌کنند؛ زیرا گرما می‌تواند به‌راحتی باعث حرکت توپ‌ها شود.
 • رنگ میزهای بیلیارد سبز است؛ بنابراین شما مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید به آن نگاه کنید. ظاهراً انسان‌ها بارنگ سبز بیشتر از رنگ‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

Image titled Play Billiards Step 2

شخصی را که در ابتدا به قید قرعه بازی را شروع می‌کند مشخص کنید. اینجا همان جایی است که شما توپ‌های نزدیک به خط افقی دیواره‌ها (قسمت کوتاه انتهای میز که از آنجا به توپ ضربه می‌زنی) را تنظیم می‌کنید. توپ را بزنید و همان‌طور که توپ در حال متوقف شدن است ببینید چه کسی می‌تواند در نزدیک‌ترین نقطه به دیواره میز ، آن را برگردانید.

 • اگر شما به توپ بازیکن مقابل ضربه بزنید، شانس خود را برای اینکه بازی را شروع کنید از دست خواهید داد؛ و اگر شما برنده قرعه کشی شوید، به‌طور کلی برای رفتن به مرحله بعدی پذیرفته خواهید شد.

Image titled Play Billiards Step 3

بازی را جور کنید. هر کسی برای شروع بازی به یک چوب نیاز دارد.

چوب‌های بیلیارد با یک کلاهک کوتاه‌تر (قسمت سفید رنگ نزدیک به انتها) و یک ته پهن‌تر در واقع، کوتاه‌تر و سبک‌تر از چوب‌های همتای خود در بازی پول هستند. در اینجا شما به سه توپ نیاز دارید: یک توپ نشانه سفید (قبلاً سفید نامیده می‌شد) یک توپ سفید با یک خال سیاه رنگ روی آن که به آن Spot گفته می‌شود و یک توپ هدف که معمولاً قرمز رنگ است. گاهی اوقات یک توپ زرد به‌جای توپ Spot استفاده می‌شود.

 • شخصی که فراخوان قرعه کشی (lag) را می‌برد خودش می‌تواند (کیو بال)، توپ سفید و یا Spot را انتخاب کند. این موضوع فقط یک خواسته شخصی است؛ بنابراین توپ هدف (توپ قرمز) پایین توپ Spot قرار می‌گیرد، اتفاقاً این همان جایی است که سر مثلث در بازی پول خواهد بود. توپ نشانه (کیو بال) طرف مقابل در بالای Spot قرار می‌گیرد، دقیقاً همان جایی که در بازی پول معمولاً ضربه Break زده می‌شود. کیو بال بازیکن آغازین، بر روی خط آغاز (خطی بالای توپ Spot) در فاصله حداقل ۶ اینچی (۱۵ سانتی متر) از چوب حریف قرار می‌گیرد.
 • بنابراین بدیهی است، هنگامی که توپ شما با توپ رقیب در یک خط قرار بگیرند، ضربه زدن به هردو توپ روی میز بسیار دشوار خواهد بود. از این‌رو اگر شما برنده lag شوید، تصمیم می‌گیرید که به مرحله دوم بروید.
 • قواعدی را که شما و هم بازی‌تان می‌خواهید با آن بازی کنید را تعیین کنید. همان‌طور که می‌دانید در تمامی بازی‌هایی که از قرن‌های پیش به وجود آمده، همیشه تغییراتی وجود داشته است. بعضی از این تغییرات بازی‌ها را آسان‌تر و بعضی آن‌ها را سخت‌تر می‌کنند، بعضی آن‌ها را سریع‌تر و برخی آن‌ها را کندتر می‌کنند. چقدر زمان در دست دارید؟ و چقدر مهارت؟
 • برای شروع میدانیم که هر نوعی از بیلیارد کاروم، با در نظر گرفتن یک نقطه و ضربه زدن به دو توپی که روی میز قرار دارند شروع می‌شود. در اینجا چگونگی انجام این کار گفته می‌شود.
 • در بیلیارد straight- rail (لبه افقی) تا زمانی که به دو توپ ضربه بزنید، یک امتیاز به دست خواهید آورد. این آسان‌تر است.
 • در بیلیارد one- cushion (یک باند)، باید قبل از جایگزین شدن دومین توپ، به یک باند (یک طرف از میز) ضربه بزنید.
 • در بیلیارد three- cushion (سه باند)، قبل از متوقف شدن توپ‌ها، باید به سه باند از میز ضربه بزنید.
 • بیلیارد Balkline (خط آغاز بازی)، یک نقص را در این بازی رفع می‌کند. اگر شما بتوانید توپ‌ها را به گوشه‌ای از میز هدایت کنید، به‌احتمال زیاد، بهتر از هر زمان دیگری خواهید توانست آن‌ها را باهم هماهنگ کنید. بیلیارد Balkline تعیین می‌کند که شما نمی‌توانید با ضربه زدن به توپ‌هایی که در همان ناحیه از میز هستند، امتیاز بگیرید (غالباً یک میز به ۸ ناحیه تقسیم می‌شود).
 • زمانی که تعیین می‌کنید چگونه امتیاز کسب کنید، باید تصمیم بگیرید که در چه امتیازی تمایل دارید متوقف شوید. در one-cushion، این تعداد به‌طور کلی ۸ است، اما در three-cushion بسیار سخت است که با ۲ موفق باشید!

Image titled Play Billiards Step 4

مطلب مشابه: قوانین بازی اسنوکر به زبان کاملا ساده برای افراد مبتدی +فیلم آموزشی

Image titled Play Billiards Step 5

بازی کنید! دست خود را به‌آرامی به سمت عقب برگردانید، سپس با یک حرکت نوسانی، آن را به سمت جلو بیاورید. بقیه بدن شما باید تا زمانی که شما از طریق کیو بال ضربه می‌زنید، همان‌گونه باقی بماند و اجازه دهید که چوب نشانه نیز بعد از زدن ضربه به‌طور طبیعی به حرکت خود ادامه دهد. همه شما برای به دست آوردن یک امتیاز باید به دو توپ ضربه بزنید. از لحاظ تکنیکی، هر تغییر جهت، به برخورد دو توپ باهم (Canon) می‌شود: بعد از زدن ضربه به توپ هدف، اگر توپ سفید به توپی دیگر برخورد کند و مسیر حرکتش اصلاح گردد)؛ اما در اینجا جزئیات بیشتری وجود دارد:

 • بازیکنی که نفر اول است، باید به توپ قرمز ضربه بزند. (این نوع ضربه زدن به‌هرحال عجیب و غریب است).
 • اگر یک امتیاز به دست آوردید، ضربه زدن را ادامه دهید.
 • شروع بازی به‌صورت ناگهانی (به دست آوردن یک امتیاز به‌صورت تصادفی) به‌طور کلی غیرقانونی به نظر می‌رسد.
 • جهش توپ، همانند ضربه زدن به توپ در حال حرکت، یک خطاست.

Image titled Play Billiards Step 6

روی کی ، نقطه‌ای را که باید با نوک چوب تماس پیدا کند بیابید. شما می‌توانید درحالی‌که مشغول تمرین ضربات هستید این کار را انجام دهید. اگر می‌خواهید به‌طور مستقیم به توپ ضربه بزنید، باید چوب نشانه را با جایی که می‌خواهید به توپ ضربه بزنید تنظیم کنید. سپس تو را مورد هدف قرار دهید.

 • اغلب، شما دوست دارید دقیقاً در نقطه مرکزی به توپ ضربه بزنید. گاهی اوقات، ممکن است بخواهید توپ را به این طرف و آن طرف برای نفوذ به‌طرف مقابل بزنید یا به قول انگلیسی‌ها توپ را به‌طرف دیگری بفرستید؛ و گاهی ممکن است بخواهید به زیر مرکز کیو بال، ضربه بزنید تا توپی را حرکت دهید و یا توپی را که نمی‌خواهید حرکت دهید کنار بزنید.

بخش ۲-تسلط بر چوب بیلیارد +طرز ایستادن در بیلیارد

۱-چوب بیلیارد را به‌طور صحیح در دست بگیرید. انتهای چوب بیلیارد را به نرمی و آرامی در دست بگیرید. (به‌طور عامیانه، چوب را شل در دستتان بگیرید). با انگشت شست به‌عنوان تکیه گاه و انگشتان حلقه، میانی و سبابه، چوب را در دست خود نگه دارید. مچ دستتان باید به‌طور مستقیم به سمت پایین حرکت کند تا از حرکت یک‌طرفه هنگام ضربه زدن به توپ جلوگیری کند.

 • شما باید معمولاً چوب بیلیارد را حدود ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر) عقب‌تر از نقطه تعادل چوب در دست خود نگه دارید. اگر کوتاه قد هستید، ممکن است بخواهید دستتان را از جلو این نقطه حرکت دهید و اگر بلند قد هستید، دستتان را بیشتر به سمت عقب حرکت خواهید داد.

Image titled Play Billiards Step 8

۲- انگشتان دست خود را در اطراف سر چوب بیلیارد برای ایجاد پل (Bridge) قرار دهید. (Bridge: دستی که روی میز قرار می‌گیرد تا چوب روی آن حرکت کند). این کار در هنگام ضربه زدن، مانع حرکت چوب بیلیارد به‌سوی دیگر می‌شود. سه روش اصلی برای گرفتن چوب در دست وجود دارد: پل بسته، پل باز و پل کناره.

 • در یک پل بسته، انگشت اشاره خود را در اطراف چوب حلقه کرده و از انگشتان دیگرتان برای ثابت نگه داشتن دستتان استفاده کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری روی چوب داشته باشید، به‌ویژه با یک ضربه قوی رو به جلو.

Image titled Play Billiards Step 9

۳-در یک پل باز (Open bridge) با انگشت شست و سبابه‌تان شکل V درست کنید. چوب نشانه از این میان حرکت می‌کند و انگشتان شما مانع حرکت چوب به جهات دیگر می‌شوند. پل باز برای زدن ضربه‌های نرم‌تر بهتر است و بازیکنانی که ساختن پل بسته برایشان مشکل است، این پل را ترجیح می‌دهند. پل برآمده (elevated bridge) نوع دیگری از پل باز است که در آن شما دست خود را بالا می‌برید تا هنگام ضربه زدن چوب، توپ را بلند کنید.

 • زمانی که کیو بال به لبه میز خیلی نزدیک است با استفاده از تکنیک rail bridge دست خود را پشت کیو بال بگذارید و چوب را روی لبه میز قرار دهید و سر آن را با دست خود ثابت نگه دارید.

 

آموزش بیلیارد مقدماتی-حرفه ای 2

۴-بدنتان را با ضربه هماهنگ کنید. بدنتان را با کیو بال و توپی که می‌خواهید به آن ضربه بزنید، در یک راستا قرار دهید. پای شما باید با دستی که با آن ضربه می‌زنید مطابق باشد. (اگر راست دست هستید، پای راست خود و اگر چپ دست هستید پای چپ) و باید باهمدیگر زاویه ۴۵ درجه تشکیل دهند. پاهای شما باید در فاصله مناسبی از یکدیگر باشند و پای جلویی شما باید با دستی که با آن ضربه می‌زنید هماهنگ باشد.

آموزش بیلیارد مقدماتی-حرفه ای 1

۵-در فاصله مناسبی از میز بایستید. این وضع به سه مورد بستگی دارد: ارتفاع شما، میزان دسترسی شما و موقعیت شما نسبت به کیو بال. با دور بودن کیو بال از لبه میز، شما مجبور خواهید بود بدنتان را به سمت میز بکشید.

 • در اکثر بازی‌های بیلیارد لازم است که شما هنگام ضربه زدن حداقل حدود ۱ فوت (۳/۰ متر) بر روی میز خم شوید. اگر نتوانید این کار را به‌راحتی انجام دهید ممکن است لازم باشد ضربات مختلفی بزنید و یا از یک پل مکانیکی برای ثابت نگه داشتن سر چوب هنگام ضربه زدن استفاده کنید.

Image titled Play Billiards Step 12

۶-بدنتان را در حالت عمود بر نقطه‌ای که می‌خواهید ضربه بزنید، نگه دارید. چانه شما باید تا حدی روی میز قرار بگیرد که به‌راحتی بتوانید چوب را به‌صورت افقی نگاه کنید. اگر بلند قد هستید، باید یا زانوی جلویی و یا هر دو زانوی خود را خم کنید تا در وضعیت مناسبی قرار بگیرید. همچنین لازم است که روی لگن خود به سمت جلو خم شوید.

 • مرکز سر شما و چشم دقیق‌ترتان، باید با مرکز چوب دقیقاً هم راستا باشند. اگرچه بعضی از بازیکنان حرفه‌ای هنگام بازی پول، سر خود را کمی کج می‌کنند.
 • اکثر بازیکنان بیلیارد جیب دار (پول) سرخود را ۱ تا ۶ اینچ (۵/۲ الی ۱۵ سانتی متر) بالای چوب قرار می‌دهند، درحالی‌که بازیکنان اسنوکر، سرهایشان یا کاملاً و یا تقریباً چوب را لمس می‌کنند. هرچه سرتان را نزدیک‌تر بیاورید، دقت بیشتری خواهید داشت، ولی با کاهش فاصله، ضربات جلویی و عقبی قدرت کمتری خواهند داشت.

بخش ۳– کسب تجربه با استراتژی و تغییرات بازی

Image titled Play Billiards Step 13

۱-بهترین ضربه را پیدا کنید. این موضوع به‌جاهایی که توپ‌ها روی میز قرار می‌گیرند، بستگی دارد. در بازی‌های بیلیارد کاروم که این اجازه را به شما می‌دهند، شما می‌خواهید به توپ‌ها ضربه بزنید تا آن‌ها را باهم جمع کنید؛ بنابراین شما می‌توانید با جهش توپ‌ها روی یکدیگر مکرراً امتیاز کسب کنید. (به عبارتی، کسب امتیاز نه فقط از خط آغاز). نگاهی به زاویه‌ها و چگونگی مرتب کردن توپ‌ها بیندازید. همچنین اگر به لبه‌های میز نیاز دارید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

 • گاهی اوقات، بهترین ضربه شما، شوت زدن (ضربه تهاجمی) نیست. بلکه برای ضربه زدن به کیو بال، می‌توانید در جایی که حریف شما دچار مشکل شده است، ضربه بزنید و امتیاز بگیرید (این یعنی یک ضربه دفاعی).
 • قبل از زدن ضربه کمی تمرین کنید. این عمل باعث انعطاف پذیری دست شما قبل از زدن ضربه واقعی می‌شود.

Image titled Play Billiards Step 14

۲-سیستم لوزی شکل را بشناسید. بله ریاضی. ولی زمانی که شما این کار را شروع می‌کنید، خیلی ساده به نظر می‌رسد. در ابتدا شما تعداد لوزی‌های نشانه‌ای را که می‌خواهید ضربه بزنید در نظر بگیرید (موقعیت نشانه گفته می‌شود) و سپس زاویه طبیعی را محاسبه کنید (تعداد لوزی‌ها در لبه کوتاه میز). این تعداد (تعداد لوزی‌هایی که باید هدف قرار بگیرند) برای شما مجاز خواهد بود!

Image titled Play Billiards Step 15

۳-بیلیارد را هنرمندانه بازی کنید. بله کار درست همین است. اینجا همان جایی است که به بازیکنان کمک می‌کند تا ۷۶ تغییر وضعیت را با سطوح مختلف دشوار، تجربه کنند. هنگامی که بازی را در دست می‌گیرید و ضربه‌های کاری را برای خودتان (و دوستتان) تنظیم می‌کنید. چه کسی می‌تواند این کارهای سخت را انجام دهد؟

 • اگر بیلیارد one-cushion برایتان انجام پذیر است، تلاش کنید تا به سمت بیلیارد two-cushion حرکت کنید. بیلیارد three-cushion تقریباً غیرممکن است، حتی برای بازیکنان حرفه‌ای. اگر شما بتوانید بیلیارد two-cushion را بازی کنید، باید بازی برای پول (money) را شروع کنید!

Image titled Play Billiards Step 16

۴-به کیو بال با شیوه‌های مختلف ضربه بزنید. کیو بال چگونه به توپ دیگری ضربه میزند که می‌تواند جهت حرکت توپ‌های دیگر را تعیین کند. این تکنیک پرتاب نامیده می‌شود؛ و می‌تواند ناشی از زاویه‌ای باشد که کیو بال به توپ دیگری ضربه میزند. بازیکنان بیلیاردی که بسیار تمرین می‌کنند و تأثیرات ضرباتی را که هنگام بازی پول از این تکنیک دریافت می‌کنند، مورد مطالعه قرار می‌دهند.

 • کمی برای کسب تجربه وقت بگذارید! هرچه بیشتر به چگونگی عملکرد گزینه های بسیاری که در اختیار دارید، بیشتر دقت کنید، نتیجه بهتری به دست خواهید آورد و بازی‌های سرگرم کننده بیشتری را انجام خواهید داد. مهارت خود را در بیلیارد کاروم افزایش دهید و بازی‌های پول، ایت بال، ناین بال و حتی اسنوکر را شروع کنید!

مطلب مشابه: دانلود رایگان ۸ فیلم بسیار کاربردی آموزش بیلیارد (زبان فارسی)